OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Šestnáctý ročník festivalu židovské kultury Šamajim zahájil v pondělí 29. července velvyslanec státu Izrael, JE Daniel Meron společně s třebíčským starostou Pavlem Pacalem. Po slavnostním zahájení následovala vernisáž výstavy Masaryk a svatá země, za doprovodu taneční skupiny Yocheved.

Letošní ročník festivalu je věnován Třebíčskému rodákovi, zachránci židovských dětí a nositeli ocenění Spravedlivý mezi národy, Antonínu Kalinovi. O něm také mluvil ve svém projevu starosta Pacal: „Před sedmi lety byl Kalina v Izraeli oceněn in memoriam jako Spravedlivý mezi národy. V roce 2014 byl jmenován čestným občanem svého rodného města Třebíče. O rok později Třebíč věnovala svému hrdinovi pamětní desku, předloni jsme otevřeli Kalinovu pamětní síň, kterou jsme letos v únoru rozšířili o expozici Děti Antonína Kaliny. Já si nyní dovolím hlasitě a ze srdce velmi poděkovat všem, kteří se na těchto aktivitách podíleli.“

REKLAMA

Židovská kultura je v Třebíči zakořeněná už stovky let a židovské tradice a zvyky se staly součástí dějin a historie města, ačkoli byla tato linie za druhé světové války násilně přerušena. „Jsem velmi rád, že soužití těchto dvou odlišných kultur je v Třebíči dodnes patrné, že udržujeme židovské zvyky a tradice. Že Třebíč má svoje hrdiny, a že na ně nezapomíná“, doplnil v projevu Pavel Pacal.

Festival bude probíhat do soboty 3. srpna a kromě přednášek a hudby mohou lidé vyzkoušet různé aktivity, jako je ochutnávka třebíčské košer whisky, vlastnoruční pečení i ochutnávka židovských specialit s košer vínem a další.

zidovske slavnosti

 

REKLAMA